Astroloji

Başlı başına bir bilim dalı olmasına rağmen birçok kişinin verdikleri hatalı bilgiler veya yaptıkları yanlış uygulamalardan dolayı günümüzde hak ettiği ilgiyi görmeyen bir konu olan astroloji, insanların karakterlerini veya manevi durumlarını direkt olarak etkileyen gökyüzü hareketlerini inceler. Bu incelemeler sonucunda insanlara kendilerinin ruhsal durumları hakkında bilgiler vermek için kullanılan bu bilim dalında özellikle gökyüzündeki gezegenler, güneş ve ayın durumu dikkate alınır. Günümüzde olduğu gibi geçmiş dönemlerde de birçok kişinin çok büyük ilgi gösterdikleri ve bu alanda hizmet veren kişilerin her zaman toplum içinde özel bir yere sahip olmaları astroloji biliminin tam anlamı ile ne kadar özel ve sıra dışı bir bilim dalı olduğunu bizlere kanıtlamaktadır.

Bu ve benzeri bilim dallarına tam bir hakimiyet sağlayıp buradan edindikleri bilgiler ile insanlara istedikleri tarzda bilgiler veren kişiler, yapacakları çok özel incelemeler ile insanların şahsi bilgilerini ve gökyüzündeki gezegenlerin o an ki durumlarını da kullanarak çok özel bilgiler edinebilmektedirler. İnsanların burç konusuna olan bakış açıları kişiden kişiye değişiklik gösterebilmektedir. Ancak her zaman için burçlar ve özellikle fal konusu birçok insanın ilgisini çekmiş ve kendilerini bu alanda hizmet veren kişilerin yanlarına doğru çekmiştir.
Kendileri ve gelecekleri hakkında bir şekilde bilgi edinmek isteyen insanların bu alana gösterdikleri ilgi çoğu zaman sahte işlemler ile insanları kandırmaya çalışan kişiler tarafından kandırılmalarına ve maddi veya manevi anlamda zarara uğratılmalarına neden olmuştur.

Aslında birçok kişinin bildiğinin aksine astroloji, fal veya büyücülükle en ufak bir alakası olmayan bir bilim dalıdır. Bu konuda verilen bilgilerin çoğu maalesef insanlarda bu yönde bir kanı oluşturmakta ve insanların hatalı şekilde yönlendirilmelerine neden olmaktadır. Yapılacak en doğru hareketin her zaman yeteri kadar araştırma ve inceleme yapmak olduğunu vurgulayan uzmanlar, astroloji konusunda bir talepte bulunulacaksa mutlaka ilgili kişinin kendini bu alanda kanıtlamış kişilerden biri olmasına özen gösterilmesi gerektiğini belirtmektedirler. İnsanların ay veya güneş gibi gezegenlerin hareketlerini inceleyerek karşılarındaki kişilere farklı konularda bilgiler verebilmeleri ve kendilerini bu bilgilere göre yönlendirmeleri kendilerine her zaman büyük bir sorumluluk yüklemektedir.

Özellikle İslam dünyasında çok önemli bir yeri olan ve geçmiş dönemlerde de İslami kökenli toplumlarda da çok büyük ilgi gören bir bilim dalı olan astroloji, çok farklı amaçlar ile çok büyük bilim adamları tarafından kullanılmıştır. Günümüzde maalesef insanların çok farklı platformlarda birçok farklı bilgiye ulaşabilmeleri bazen kendilerini hiç istemedikleri durumlara sürükleyebilmektedir.

Bu sebeple astroloji hakkında merakı olan kişilerin her zaman en doğru kaynaktan bilgi alabilmek için yeteri kadar araştırma yaparak hareket etmeleri gerekmektedir. Astroloji hakkında yapılan araştırmalarda ay burcu, güneş burcu veya yükselen burçlar gibi ilginç terimler ile karşılaşılmaktadır ve bunların her birinin kendilerine göre önem dereceleri vardır. Güneş burcu insanların bireylik yönlerini, ay burcu kişilik yönlerini ve yükselen burçlar ise doğum anında doğu ufkundan yükselen burcu ifade etmektedir ve her birinin astroloji içinde ki önemleri çok büyüktür. Bu sebeple bu özel bilim dalını tam anlamı ile anlamak veya kullanmak isteyen kişiler hem anlamını hem de bu özel terimleri her zaman doğru bir şekilde kavramalıdırlar.

Ayrıca yine astroloji içinde kullanılan ve her biri insanların doğdukları aylara göre belirlenen 12 burç ismi de çok sayıda insanın büyük önem verdikleri terimlerdir. Kuran-ı Kerim’de özellikle Allah’ın insanları yaratma konusuna değinen bazı ayetler olması da astroloji biliminin İslami toplumlarda kabul görmesine vesile olmuştur.

Share

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

mersin eskort
Open chat