Hüddam ilmi

Günümüzde hüddam ilmi denince birçok kişinin aklına pek bir şey gelmese bile özellikle İslama yakın olan kişilerin her zaman saygı duydukları ve birçok sorundan kurtulmak için denemekte herhangi bir sakınca görmedikleri bir konu gelir. Bu özel bilim dalı insanların çeşitli duaları sürekli okuyarak başlarındaki sıkıntılardan kurtulmalarını sağlamayı amaçlar. Cenab-ı Allah, Kuran-ı Kerim’i indirmeye başladığında her indirdiği sure veya ayeti korumakla görevli olan melekleri belirlemiştir. İşte insanların bu sureleri sürekli olarak okumayı adet edindikleri takdirde zaman içinde bu melekler duanın okuma amacına göre o kişilere yardımcı olmaya başlarlar.

Zaten surelerin her birinin farklı amaçlar için okunabileceği birçok yazılı kaynakta belirtilmiştir. Örneğin Allah’tan bol rızık ve borçlarından kurtulmak isteyen kişilerin okuması önerilen Vakıa Suresini devamlı okuyan kişiler kısa zaman içinde bu sureyi korumakla görevli olan meleklerin yardımını almaya hak kazanırlar. İlgili melekler, o sureyi devamlı olarak okumaya başlayan kişilerin amaçlarına ulaşmalarını sağlamak için hemen çalışmaya başlarlar. Daha doğrusu kul ile Allah arasında bir elçi görevi görerek Cenab-ı Hakk’ın, kulundan gelen duaları bir anda kabul etmesi için ona yalvarmaya başlarlar.

Hepimizin hayatımızın çeşitli dönemlerinde başımıza gelen sıkıntılardan kurtulmak için başvurduğumuz dualar hem bizleri yüce yaratana daha da yaklaştırırken hem de manevi yönümüzü daha da güçlendirmektedir. Bu sebeple duanın önemi hakkında Allah-ü Teala bizlere “Dualarınız olmasa sizlere ne diye kıymet vereyim” diye seslenmiştir. Bizlerde her zaman ve her şartta dua etmekten asla vazgeçmemeli ve bunu çevremizdeki herkese de önermeliyiz. İşte hüddam ilmi de insanların ettikleri bu dualardan nasıl sonuç alacaklarını ve ilgili manevi koruyucuları nasıl göreve çağırabileceklerini açıklayan son derece özel ve gizemli bir ilim dalıdır.

Bu konuya ilgi duyan kişiler maalesef çok fazla kaynak ve bilgi olmasından dolayı bazen hatalı sonuçlara ulaşmakta ve amaçlarından uzak kalmaktadırlar. Sadece Müslümanlara değil aynı zamanda tüm insanlığa bir rehber ve yol gösterici olarak indirilen Kuran-ı Kerim, aslında her dert ve her sorun için birçok çareyi içinde barındırsa bile bunları anlamak ve bulmak için hüddam ilmi gibi özel konulardan yardım almak gerekmektedir. Bu sebeple her zaman yeteri kadar araştırma yapmak veya uzmanlardan yardım almak gerekir. Tarih boyunca İslam alimlerinin ve İslam toplumlarının önde gelen isimlerinin çok büyük bir ilgi ile alakadar oldukları hüddam ilmi, istenen sonucun alınmasını sağlamak için yeteri kadar sabır ve emek verilmesi gerektiğini savunur.

Örneğin bir duayı okuyarak hemen sonu alacaklarını sanan birçok kişi maalesef hayal kırıklığı yaşamışlardır. Burada yapılması gereken işlem seçilen duaların belli zamanlarda ve belli adetlerde okunmasıdır. Bunu yapan kişiler aradan geçen zaman içinde mutlaka amaçlarına ulaşmayı başaracaklardır çünkü o sure ile ilgili olan meleklerde kendilerine yardımcı olmak için kısa zaman içinde devreye gireceklerdir. Cenab-ı Allah, nasıl ki her sureyi korumakla görevli olan melekler göndermiş ise Kuran-ı Kerim’i korumak içinde bizleri yani kullarını görevlendirmiştir. Bizlerin görevi de her zaman canımız pahasına bile olsa bizlere gönderilen bu kutsal kitabı her türlü şartta ve her şekilde korumak, tahrip edilmesine engel olmaktır. Özellikle yaşadığımız dönemde kitabımıza ve dinimize karşı yapılan saldırılarda tüm Müslüman alemi el ele vermeli ve Allah’ın bizlerden istediği Müslüman duruşunu sergilemelidirler. İnsanların sure veya ayetleri sürekli okuyarak cinleri veya melekleri bizlere yardımcı olmak için görevlendiren Rabbimiz bizlere her sıkıntıda nasıl yardımcı olacağını anlatmış olsa bile bizler maalesef dünya menfaatine dalarak bu konulardan habersiz bir şekilde yaşantımızı sürdürüyoruz.

Share

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

mersin eskort
Open chat