Vefk Nedir Nasıl Yapılır Vefkler Hakkında Bilgi

İslam dünyası her dönem bilim dallarına ve bilim insanlarına ne kadar büyük önem verdiğini net bir şekilde göstermiş hatta peygamber efendimiz (sav) dahi “İlim Çin’de bile olsa gidiniz ve alınız” sözü ile bizleri her zaman bilime yönlendirmiştir. Tarihin her döneminde farklı alanlarda çok başarılı ve ismini tüm dünyaya duyurmuş olan Müslüman bilim adamlarının olması da dinimiz açısından her zaman bir övünç kaynağı olmuştur. Bunlardan biri olan vefk, insanların hayallerine kavuşmak veya manevi koruna altına girmek için denedikleri çok özel ve gizemli bir alandır.

Çok büyük bir bilgi birikim gerektirmesi ve herkesin bu konudaki uygulamaları istedikleri gibi yapmamaları vefk işlemlerini her zaman özel kılmıştır. Tam anlamı ile istenen sonucu vermesi istenen bir vefk işleminde uyulması gereken en önemli konu çizilen karelerin içine yazılan sayıların toplamlarının hem yukarıdan aşağıya hem de sağdan sola aynı sayıyı vermesidir. Bu özel işlemleri yaparken öncelikle bir kağıt veya deri parçasının üzerine aynı adetlerde karelerden oluşan bir şekil çizilir. Daha sonra bu karelerin içine vefk işleminin amacına uygun olarak seçilen harf veya sayılar yazılır ve sayıların toplamlarının her yönde aynı olmasına özen gösterilir.

Zaten bu sayılar aynı rakamı vermiyorsa mutlaka yapılan işlem baştan sona kadar tekrar kontrol edilmeli ve nerede hata varsa hemen düzeltilmelidir. Bu duruma dikkat edilmediği takdirde verilen tüm emekler boşa gidecek ve vefk işlemi istenen sonucu kesinlikle vermeyecektir. Daha sonra eğer gerek görülürse yapılan bu çizimin içine insanların kişisel bilgileri veya konu ile alakalı olan Esma-ül Hüsna’lar da yazılabilir. Çizim yapılan bu kağıt parçası veya deri parçası hiçbir şekilde dış etkenlerden etkilenmeyecek şekilde sarıldıktan sonra vefk işlemini yaptıran kişilere verilip ya çok gizli bir yerde saklaması yada sürekli olarak üstünde taşıması istenir.

Geçmiş dönemlerde insanların vefk işlemleri ile birçok farklı sorundan kurtuldukları ve amaçlarına çok kolay bir şekilde ulaştıkları görülmüştür. Hatta bugün birçok farklı müzede sergilenmekte olan tarihi ürünlerde dahi eski devirlerde vefk işlemlerine verilen önemi görmek mümkündür. Özlellikle hırka, kalkan, kılıç, ok veya benzeri ürünlerde rastlanılan birçok vefk çizimi, o dönemlerde de insanların bu özel konuya ne kadar önem verdiklerini ve özellikle manevi anlamda vefk uygulamalarından ne kadar çok faydalandıklarını gözler önüne sermektedir. Her ne amaçla olursa olsun vefk uygulamalarında insanların olumsuz sonuç alacaklarına karşı olan inançlarını her zaman korumaları ve bu konuda daima kendilerini telkin etmeleri çok önemlidir.

Ayrıca aradan ne kadar uzun zaman geçerse geçsin istenen sonuçlar alınana kadar son derece sabırlı ve dirayetli bir şekilde beklemek, vefk uygulamalarını yapan kişilerin verdikleri bilgiler ışığında hareket etmek ve daha da önemlisi peygamberlerin bile çok büyük güven duydukları bu uygulamalara sonuna kadar güvenmek istenen sonucun alınması için büyük önem arz etmektedir. Günümüzde de çok büyük ilgi gören ve vefk uygulamalarının başarılı bir şekilde yapabilen kişilerin oldukça yoğun bir şekilde çalışıyor olmaları da bu özel uygulamaların halen popülerliğini koruduğunu bizlere göstermektedir. Dünyanın her yerinde Müslümanların çok büyük ilgi gösterdikleri bir konu olan ve bu konuda çok çeşitli çalışmalara sahne olan vefk uygulamaları, birçok kişinin amaçlarına ulaşmak için yardım aldıkları manevi uygulamalar olarak kabul edilse bile bu uygulamalardan vazgeçemeyen ve her konuda mutlaka kendilerine net bir şekilde yardım ettiklerini savunan kişilerin sayıları da hiçte az değildir.

Share

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

mersin eskort
Open chat